Dualar Eşliğinde Çanakkaleyi Andık

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Günü çerçevesinde, Esnaf Sarayı yemekhanemizde Konya Valisi Sayın Cüneyit Orhan Toprak, AK Parti Konya Milletvekileri Sayın Tahir Akyürek, Sayın Orhan Erdem, Sayın Ziya Altunyaldız, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediye Başkanı Sayın Ahmet Pekyatırmıcı, AK Parti Konya İl Başkanı Sayın Hasan Angı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Konya Şubesi Üyesi Gazilerimiz ve Konya protokolünün katıldığı programda misafirlere Çanakkale yemek menüsü (Buğday çorbası, üzüm hoşafı ve ekmek) ikram edildi. Yemek öncesi Kuran-ı Kerim tilaveti yapıldı ve tüm şehitlerimiz için dua edildi.

Programda Konya Valisi Sayın Cüneyit Orhan Toprak ve KONESOB Başkanımız Muharrem Karabacak günün anlamını belirten birer konuşma yaptı.
Başkanımız Muharrem Karabacak konuşmasında şunları söyledi:
"Şanlı tarihimiz boyunca kendisine vurulmak istenen esaret zincirlerini daima kıracağını ve namahremine uzanan hain ellere asla geçit vermeyeceğini defalarca kez kanıtlamış olan aziz milletimiz, 104 yıl önce Çanakkale’de de birbirine kenetlenerek sergilediği kardeşlik ruhu ve kazandığı şanlı zaferle bağımsızlığından asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin eşsiz bir zafer kazanarak tüm dünyaya ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirttiği bu ruh, günümüzde ve gelecekte de vatanımıza, bayrağımıza, ezanımıza ve kardeşliğimize yönelik iç ve dış saldırılara karşı koymamızda bizlere ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Bu yönüyle Çanakkale, dün olduğu gibi yine bugün de milletimiz, ülkemiz ve geleceğimiz üzerine alçakça plan kuranlar için hiçbir zaman unutmamaları gereken bir derstir. Tıpkı 104 yıl önce Çanakkale´de olduğu gibi, 15 Temmuz gecesi de en modern silahlar, milletimizin azim, inanç, iman ve kararlılığı karşısında çaresizliğe boğulmuştur. Kahramanlık destanı Çanakkale Savaşlarında, vatanı ve milleti uğruna canını hiçe sayarak savaşan kahraman ecdadımız, muharebe esnasında yokluk sebebiyle, ‘Yağlı Buğday Çorbası, Üzüm Hoşafı, Yarım Ekmek’ten oluşan menüyle idare etmiş, bütün imkânsızlıklara rağmen tüm dünyaya hayran bırakacak bir mücadele örneği sergilemiştir. Kahraman ecdadımızın sergilediği bu azim ve fedakârlığın hafızalarda canlı tutulması adına Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak biz de Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü’nün yıl dönümünde yemek menümüzü, “Yağlı Buğday Çorbası, Üzüm Hoşafı, Yarım Ekmek” olarak belirledik. Ecdadımızın bedenini siper ederek bizlere emanet ettiği aziz vatanımızı sonsuza kadar yaşatmak için birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhu içerisinde var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü’nde; Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi sonsuz, rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun."