Yeni Sanayi Sitesi Yapımı İçin İmzalar Atıldı

Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen imza töreninin açılış konuşmasını KONESOB Başkanımız Muharrem Karabacak yaptı. 

Başkanımız Muharrem Karabacak konuşmasında şunları söyledi:
"Bugün Eski Sanayi ve Karatay Sanayinde hizmet eden Esnaf ve Sanatkârlarımızla birlikte, Odalarımız, Birliğimiz, hizmet alan vatandaşlarımız için önemli bir gün. Şehrin tam ortasında yerleşim alanı içinde kalan ve Konya Sanayi hayatının önemli merkezlerinden olan Eski Sanayi ve Karatay Sanayinin taşınması projesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyemiz, TOKİ, Odalarımız ve Birliğimizle birlikte kalıcı, önemli bir hizmete adım atmanın mutluluğunu yaşıyoruz.


Türkiye’nin en modern sanayi sitesinin oluşturulmasıyla, esnaf ve sanatkârlarımıza modern ve ferah çalışma ortamıyla birlikte vatandaşlarımıza daha iyi hizmet imkânını da bu vesileyle sağlamış olacağız. Projenin hayata geçirilmesi aşamasında, Odalarımız ve Büyükşehir Belediyemiz yoğun mesai harcamış, esnaf ve sanatkârlarımızla bir araya gelerek gerekli bilgilendirmeleri yapmıştır. Bu vesileyle kendilerine çok teşekkür ediyorum. Sayın Bakanım, projeye baktığımızda, Sayın Cumhurbaşkanımızın sürekli vurgu yaptığı yatay mimarinin ön palanda olduğunu görüyoruz. 3 milyon metrekarelik sanayi alanının yanında, ticaret alanları, otel alanı, belediye hizmet alanları, sağlık alanı, resmi kurum alanı, eğitim alanı, sosyal tesisler, akaryakıt tesisleri, teknik tesisler, ibadethaneler yer alacaktır. Bu anlamda en çok üstünde durduğumuz konu ise projede eğitim alanlarının oluşu. Zor bulunan çırak ve kalfalarımız için sanayi sitemiz bir çekim merkezi olacak, daha uygun ortamlarda yetişerek mesleklerimizin devamı sağlanacaktır. Saygıdeğer Bakanım, böylesine büyük bir alanın taşınması, kısa sürede yapılması elbette ki çok güç olacaktır. Ama takdir edersiniz ki derdi olmayanın sevdası olmaz. Bu anlamda Konya’mız çok şanslı. Derdi Esnaf ve Sanatkârımız, sevdası Konya olan Bakan ve Başkana sahibimiz. Darısı İnşallah taşınacak diğer sanayilerimizin başına. Bu vesileyle sanayi sitemizin TOKİ işbirliğiyle yapılmasını sağlayan hemşerimiz Çevre ve Şehircilik Bakanımıza, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Toplu Konut İdaresi Başkanlığımıza, Odalarımıza ve tüm emeği geçenlere çok teşekkür ediyor, 31 Mart’ta gerçekleşecek olan Mahalli İdareler seçimlerinde, Benim Şehrimde Bizim Başkanımıza başarılar diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle projemizin hayırlara vesile olmasını Cenabı Haktan niyaz ediyor, saygılarımı sunuyorum." Başkanımız Karabacak, projede emeği geçenlere de ayrı ayrı teşekkür etti.
Programda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Leyla Şahin Usta, AK Parti Konya İl Başkanı Sayın Hasan Angı, TOKİ Başkanı Sayın Ömer Bulut, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay, Konya Valisi Sayın Cüneyit Orhan Toprak ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum da birer konuşma yaptı. Başkanımız Muharrem Karabacak, Sayın Bakan Kurum ile görüştü ve istişarede bulundu.

Konuşmaların ardından projenin imza töreni gerçekleştirildi.
Tören sonrası Başkanlarımız proje paydaşlarıyla birlikte günün anısına fotoğraf çektirdi.