Oda Genel Sekreterlerimiz bilgilendirildi

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimiz (KONESOB) Genel Sekreterler Hizmetiçi Eğitim Semineri, KONESOB konferans salonumuzda Birliğe bağlı 84 Oda Genel Sekreterimizin katılımıyla gerçekleştirildi.

Seminerin açış konuşmasını KONESOB Başkanımız Ali Osman Karamercan yaptı.

Esnaf teşkilatında genel sekreterlerin Odaların işleyişinin düzgün yürütülmesi için hayati önem taşıdığına dikkat çeken Başkanımız Karamercan, "Esnaf ve sanatkarlarımızı ilgilendiren çok sayıda kanun ve yasal düzenleme yapılıyor. Her gün yeni kanunlar, yönetmelikler çıkıyor, bu bağlamda genel sekreterlerimizin bunları takip etmesi, kendilerini sürekli geliştirmesi, oda başkanı ve yöneticilerini bilgilendirmesi ve yönlendirmesi gerekiyor. Genel sekreterlerimiz dinamik ve aktif olduğu sürece odalarımız da daha iyi hizmet üretir, esnafın beklentileri daha kolay karşılanır" dedi.

Konuşmasında, “KONESOB olarak amacımız esnaf ve sanatkârlarımızın çalışma hayatını kolaylaştıracak faaliyetleri hayata geçirirken odalarımızı daha iyi hizmet sunacak yeterliliğe kavuşturmaktır” diyen Başkanımız Karamercan, “Bu doğrultuda düzenli olarak teşkilatımızı, Birliğimize bağlı Oda ve genel sekreterlerimizi eğitim seminerlerimizle bilgilendiriyoruz” diye konuştu.

"ODA SEÇİMLERİ DEMOKRASİNİN GÖSTERGESİDİR"

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren esnaf teşkilatında seçimli genel kurul döneminin başlayacağını hatırlatan KONESOB Başkanımız Ali Osman Karamercan, "Hepimizin amacı esnaf ve sanatkarlarımıza en iyi hizmeti sunmak ve esnaf teşkilatını güçlendirmektir. Seçimler de bu açıdan büyük önem taşır. Seçimler demokrasinin göstergesidir. Odalara birden çok aday çıktığında rekabet ortamı doğar. Rekabet kaliteyi getirir. Önemli olan başkan adaylarının kendini esnafa iyi anlatmasıdır. Genel sekreterlerin görevi; seçim sürecini sıkıntısız olarak atlatabilmek için kanunlara uygun olarak gerekli yazışmaları yapmak, seçimi organize etmek ve süreci yönetmektir. Bu seçim dönemini de Ahilik terbiyesine uygun, esnaf teşkilatına yakışır bir dönem olarak geçireceğimizi umuyorum. Sizlere de seçimlerde başarılar ve kolaylıklar diliyorum" dedi.

GENEL KURUL İŞLEMLERİ ANLATILDI

Seminerde ayrıca KONESOB Genel Sekterimiz Ziya Yavuz da bir selamlama konuşması yaptı. Konuşmaların ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü adına Araştırmacı Cevat Akgönüllü, genel sekreterlere, genel kurul işlemleri ve Oda seçimleriyle ilgili bilgilendirme yaptı.

 

Soru ve cevap bölümünün ardından KONESOB yöneticilerimiz, seminere katılan genel sekreterlerimizle birlikte günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi ve kapanış yapıldı.